İlk On Ekonomi Arge ve İnovasyon Gerektirir

Selamlar,
think_outside_the_box

 

2023 hedefine ne kadar yakın ne kadar uzağız?  İlk 10 ekonomi neyi gerektirir? Biz neredeyiz? Arge harcamalarımız ve İnovasyon seviyemiz ne durumda? Arge’ye ne kadar harcıyoruz?

3 serilik bu yazı dizisinin birincisi olan İlk On Ekonomi Ciddi Eğitim Gerektirir adlı yazımıza kabaca değinecek olursak, eğitimimizin ve öğrencilerimizin seviyesine bakmış, OECD ülkelerinin eğitim harcamalarını ve bizim eğitim harcamamımızı kıyaslamıştık.

Bu bölümde ise arge ve inovasyon konumumuzu kıyaslayacak ve yorumlayacağız.  Buyrun başlayalım…

 İnovasyon Nedir?

General Electric(GE) bloğunda inovasyon için “değer yaratan yeni düşünceler” tanımını koymuş özetle. Genelleme yapmamakla beraber inovasyon için “yaratıcı yıkım” da diyebiliriz aslında. Örnek verecek olursak wikipedia güzel bir yaratıcı yıkım örneğidir. O dönemlerde çok popüler ve pahalı olan ansiklopedilerin hepsinin pabucunu dama atmayı başarabilmiştir.

Yine benzer şekilde inovasyon.co‘da “katma değer yaratabilen fikirler” ibaresini görüyoruz.* Ayrıca inovasyon yapabilmek için “kutunun dışında düşünmek” şart.

Arge ve İnovasyon Neden Bu Kadar Önemli?

Bu sorumuza cevap verebilmek için Basitçe Temel Ekonomi-1 adlı yazımızdan aldığımız örneklere bir göz atalım:

GSMH: Muayyen bir zaman dilimi içerisinde (genelde bir yıl olur) bir ülke vatandaşlarının ürettikleri mal ve hizmetlerin toplam değeridir. Milli kelimesinin eklenmesi de bu yüzdendir. Bahsi geçen ülkenin yurt dışındaki “vatandaş”larının ürettikleri katma değerler de eklenir GSMH’ye.   Ülke sınırları içerisindeki vatandaşların ürettiği toplam hizmet ve ürünlerin bedeli 1000 $ olsun. Bu ülkenin yurt dışındaki  vatandaşlarının ürettikleri katma değerinde 100 $ olduğunu varsayalım. Bu ülkenin GSMH’sı 1100 $ olur.

Ütopik iki ülke hayal edelim. Birincisi şöyle olsun:

Bir ülke düşünün ki vatandaşları su, ekmek ve giyecek olarak üst baş üretiyor olsun. 100 damacana su, 1000 ekmek ve 50 adette üst baş üretilsin. Damacananın fiyatı 10 $, ekmeğin fiyatı 1 $ ve giyeceklerin de tanesi 20 $ olsun. Toplam üretilen su değeri: 100 adet X 10 $ = 1000 $ Toplam üretilen ekmek değeri: 1000 adet X 1 $ =1000 $ Toplam üretilen giyecek değeri ise : 50 adet X 20 $ = 1000 … Yani totalde bu ülkede üretilen toplam GSYH değeri 3000 $ olur

Şimdi ikinci ülkeyi düşünelim:

Bu ülkemiz ekmek su ve giyeceği dışarıdan ithal etsin. Teknoloji ve katma değerli ürünler üretsin ve eğer Çimliler markayı tescillememişse ürettikleri markaların ismide: Myiphone, Mymacbook ve Myipad olsun 🙂 Öyle onlarca üretmesin, her birinden bir tane yeterli olsun bu ülke için.-nasıl bir ülkeyse 🙂 Bir Myiphone 700$, bir Mymacbook 1800$ ve bir Myipad’in de fiyatı 500$ olsun. Bu ülkeninde GSYH’sı 3000$ oldu mu?

Bu hayali ülkeler birbirleriyle ticaret yapsın bakalım nasıl birşey ortaya çıkacak.

İlk ülkemiz ürettiği 500 ekmek (*1$) 50 damacana su (*10$) ve 25 adet giysiyi (*20$) karşılığında satsın. İkinci ülkemiz ise ürettiği bir Myiphone’u(*700$) karşılığında satsın. İlk ülke ürettiği 500 ekmek, 50 damacana su ve 25 adet giysiyi satmalı ki ithal ettiği myiPhone’a karşılık gelen 700$’ı dolayısıyla milli hasılasını denkleştirebilsin zira daha az değerde ürün satarsa milli hasılası açık verecek.

Yani güçlü teknoloji üreten ülkenin her bir Myiphone’u karşılığında ilk ülke 50 ekmek, 25’er adet su ve giysi satmalı.

Evet, şimdiye değin hayaller üstüne kurulu örneklerle olayları anlatmaya çalıştık. Şimdi ütopyaları bırakıp reel yaşama dönelim. Bizim durumumuz ve rakiplerimizin durumu ne?

G7 ülkeleri, Kore ve Türkiye’nin Arge’ye yapıtığı harcamaların GSYİH’a oranı: Her 1000 Çalışana Düşen Araştırmacı Sayısı:

Bilgi ve İletişim Teknolojileri İhracatı, Milyon Dolar, 2000-2014

Yüksek Teknoloji İhracatı (Bazı G7 Ülkeleri, Türkiye ve G.Kore)

Data from World Bank

Yüksek Teknoloji İhracatı (Kırılgan Beşli ve G.Kore)

 

Data from World Bank

Yüksek Teknoloji İhracının, İhrac Edilen Üretime Oranı(Bazı G7 Ülkeleri, Türkiye ve G.Kore)

Data from World Bank

Sektöre Göre Çalışan Sayısı,Endüstri+İnşaat, 1000 Kişi, 2000-2014 Sektöre Göre Çalışan Sayısı,Endüstri+İnşaat, 1000 Kişi, 2014 Dünya Haritası Görünümü Bilimsel ve Teknik Makaleler (Bazı G7 Ülkeleri, Türkiye ve G.Kore)

Data from World Bank

Bilimsel ve Teknik Makaleler (Kırılgan Beşli ve G.Kore)

Data from World Bank

Alınan Yerleşik Patent Sayısı (Bazı G7 Ülkeleri, Türkiye ve G.Kore)

Data from World Bank

Marka Başvuru Sayısı (Doğrudan Yerleşik)(Bazı G7 Ülkeleri, Türkiye ve G.Kore)

Data from World Bank

*inovasyon.co adresinde inovatif yazılar bulabilir ve düzenlenen inovasyon eğitimlerine katılabilirsiniz

Bunca veriden sonra Joe amca eşsiz müziğiyle ruhumuza dokunsun 🙂
Bir Sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, Hoşçakalın.

One Comment:

  1. Pingback: İlk On Ekonomi Daha Neler Gerektirir? | Muhammed ALTIN

Comments are closed