Sinemaya Medici Etkisi: Mecid Mecidi

Merhabalar,

Sinema denilince aklınıza ne geliyor? Seyir, göz zevki, yaratıcılık, aşk, aksiyon, Hollywood, Bollywood, İran Sineması, Tarkovsky, İngmar Bergman, Mecid mecidi?

 Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın. Jacques Tatischeff

 

Ahmet Güneştekin-Kayıp Masallar

Medici Etkisi Nedir?

Medici ailesi Floransa’da yaşamış tüccarlık ve daha sonra bankacılık ile uğramış bir aile, Medici ailesinin ünü ise bankacılıktan ziyade sosyal hayatta yaptıkları katkılardan dolayı geliyor.

Rivayete göre Medici ailesi sanatı, sanat yapanları, bilim insanlarını destekleyen bir ailedir. Bunu duyan sanatçılar ise Orta çağ Avrupa’sındaki zorluklara rağmen “bir umut” düşüncesiyle Floransa’ya Medici’lere ulaşma peşine düşerler. Medici ailesi sanatçıları bir araya getirir sık sık ve sohbet ederler aslında  beyin fırtınaları, eğlenceler, sanat konuşmaları vs.

Medici’lerin sanatçılarla, bilim insanlarıyla, düşünce adamlarıyla yaptıkları bu sohbetlerin sonunda ise Rönesans akımı doğacaktır.

Günümüzde ise iş dünyasın farklı grupları bir araya getirerek bu zenginlikten inovasyon doğmasını hedeflemektedir. Medici Etkisi beklemektedirler. Evet, Medici Etkisi bu.

 

Sinema’nın sektör haline geldiği, eserlerden çok yapılan hasılatların konuşulduğu, gişe rekorlarının filmdeki gürültüyle paralel olarak artığı bir zamanda Mecid Mecidi sinemaya Medici Etkisi yapmıştır diye düşünüyorum.

Neden mi?

Bize Mutluluğun Filmini Çekebilir Misin Mecidi?

Baran  2001

Baran (Farsça, Yağmur) aslında yazımızın ilham kaynağı. Fimin başkahramanı İran’da yaşayan Azeri Latif ve Afgan mülteci Necef’in kızı Baran.

Smile-Lateef

Latif, huysuzdur anlaşılması zor biridir, inşaatta  çalışmaktadır; fakat öyle düşünüyorum ki neden çalıştığını bilmemektedir, boşluktadır, mutsuzdur bu sebeple. Filmin başında fırından ekmek aldıktan sonra, parkta birbirlerine elindeki nesneyi atarak oyun oynayan bir çiftin gülüşünü görür Latif ve yüzünü derin bir tebessüm hali alır.

Birazda patavatsızdır Latif, İnşaatta kaçak olarak çalışan Necef, ikinci kattan düşer. Herkes gayet rutin bir olaymış gibi Necef ile ilgilenmektedir ama oyuncularda  bir “şok” hali mevcut değildir, sanki sıradan, günlük bir olaymış gibi normaldir oyuncular sadece bir telaş durumu vardır. Latif’in olay yerine doğru koşup Necef’in düştüğünü öğrenmesinden sonra ağzında şekeriyle rahat bir şekilde, “Paraşütsüz mü atlamış” demesi ayrı bir huysuzluk göstergesidir.

Güvercinler kırıntıları yerken, Latif güvercinlere doğru bir taş atar ve korkutur güvercinleri. Merhametsiz tanımını tam olarak yapamasam dahi mutsuz olmasının vermiş olduğu bir katılığı barındırır.

Bir de mülteci boyutu var olayın. Afganlar İranlılardan daha fazla çalışmasına rağmen kaçak olmanın verdiği dezavantajla daha zor şartlarda daha düşük maaş almaktadırlar. Usta başı yevmiyeleri dağıtırken daha fazla isteyen yerli işçiye az bir miktar para kaldığını bunu da Afganlara vereceğini üstelik onların daha fazla çalıştığını beyan eder vicdanlı olmalarını ister ve ekler “yine de daha fazla mı istiyorsunuz?”

İşçilerin vermiş olduğu cevap trajikomiktir. “Evet!”

Baran

Necef’in komşusu ve iş arkadaşı Sultan kazadan bir sonraki gün işe kendisiyle Necef’in en büyük kızı  Baran’ı getirir; Baran hayatın cilvesiyle karşı karşıyadır. Ailesine bakmak gerektiğinden inşaatta babasının yerine çalışması için erkek kılığına girecektir artık Baran değildir bundan böyle Rahmet olacaktır.

Rahmet’in, Latif’in yerine mutfağa ve çay işlerine bakması Latif’te kin hissini uyandırır ve kötü davranmaya başlar Rahmet’e sert muamelelerde bulunur, tokatlar, başından aşağı sıva döker mutfağı dağıtır. Rahmet ise mutfağı baştan aşağı temizler, yerleri düzenler kavanozlardan saksı yapıp çiçek bile eker. Herkes mutludur, çamaşır suyu yerine çay içmekten, güzel yemek yiyebilmekten, giysilerinin temiz bir şekilde yıkanmasından…

baran-1-flower

Latif, yine mutfağı gözlerken içeriden hafif bir müziğe narin kız sesinin eşlik ettiğini duyar ve izlemeye başlar içeriyi. Rahmet’in uzun saçlarını saklama çalışmasını görür, Rahmet’in aslında Baran olduğuna şahit olur ve o narin sesin kulaktan kalbe aşka dönüşmesine.

Kalpte yoğrulan aşkın henüz mayalanmış hali mutsuzluğun katılığını yenecektir ve bu durum, Latif’in davranışlarını boydan boya değiştirmeye başlayacaktır. Bundan böyle giysilerine daha özen gösterecek, saçını tarayacak, aynaya bakmaya bile başlayacaktır Latif.

Artık yapılacak işlerin yanında Baran’ı koruyup gözetlemesi gerektiğini hisseder nitekim böyle de yapar. İşçinin istediği Montana sigara yerine yanlış sigara getiren Baran’a tepki veren işçiye ” Sigara sigaradır işte. Hepsinden duman çıkmıyor mu?”  diyecek kadar değişmiştir, Mutfağa gidip Rahmet’ten çay  isteyen işçiye işten kaytardığını, işinin başına dönmesini aksi halde usta başına şikayet edeceğini diyecek kadar değişime uğramıştır.

Hayat bir kez daha yapması gerekeni yapar. Afganistan’a dönmesi gereken Necef’in acil para bulması lazımdır. Aşk için aşka rağmen kararını veren Latif, ustasından birikmiş tüm parasını ister Necef’e götürmek üzere.

Taşıma bittikten sonra Baran kamyonete doğru yürür ve ayakkabısı çamura saplanır, Latif ayakkabıyı temizleyip verdikten sonra kamyonet yola koyulur, Baran uzaklaştıkça Latif’in bakışları Baran’dan geriye kalan çamurdaki ayak izine dalar ve izi doldurmaya başlar yağan yağmur taneleri…

07cp_outtakes_bara_1510009g

Filmle ilgili daha yazacak çok şey var; ama burada noktalayalım Baran’ı.

Son olarak Mecid Mecidi’nin de büyülü yanının burada olduğunu düşünüyorum arkadaşlar. Kaybolan bir çift ayakkabıdan yüreklere dokunabilen bir eser çıkarabilmesi (Bkz. Cennetin Çocukları) veya Baran’da olduğu gibi dokunaklı bir aşk filmi çekmek için illa cafcaflı yalıların, son model ultra lüks arabaların ve mekanların  gerekmediğini  hatta bir inşaat alanında bile yapılabileceğini ve keza Japon Balıklarından masal tadında (Bkz: Serçelerin Şarkısı) film çıkarabilmesi Mecid Mecidi’nin sinemaya yaptığı Medici Etkisidir.

 

Görüşmek dileğiyle,

Hoşçakalın 🙂

Baran

*Kayıp Masallar adlı tuval Ahmet Güneştekin’in sitesinden alınmıştır.

09/11/2015 Tarihli Güncelleme ve Teşekkür: 

Tekrardan merhaba arkadaşlar,

Bu yazıyı okuyan bazı şanslı arkadaşlara aslında Mubi‘den abonelik hediye etmek istiyordum. Bunun için Mubi ile iletişime geçtim; ama geç görmüş olmalılar ki yeni döndüler. Sağolsunlar kırmadılar beni.

Mubi’de bir ay boyunca sınırsız film izleyebileceğiniz 2 adet birer aylık abonelik hediye edebilirim. Yapmanız gereken tek şey ise benimle irtibata geçmeniz olacaktır. Sizden önce isteyen olmadıysa hemen verebilirim.

Mubi‘ye verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum.

 

 

 

Comments are closed