İTÜ UçArı Vaka Analizi Deneyimim

Selamlar,

UçArı Ulusal Vaka Analizi yarışması hakkındaki deneyimlerimi  aşağıda bulabilirsiniz.

20169[1]  UçArı, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübünün düzenlediği bir vaka analizi yarışmasıdır. Bu sene dokuzuncusu gerçekleşen yarışmaya, kambersiz düğün mü olur dedik ve biz de katıldık 🙂

UçArı’nın açılımı ise şöyle:

Uyuma – Çalış – Analiz et – Raporla – Işığını yansıt

 

 

Deneyimlediklerimi anlatmadan önce vaka analizi nedir diye bir soru soralım:

Vaka Analizi Nedir?

   Vaka; gerçek ya da kuramsal bir iş durumunu temel alan, belli gerçekler ve verileri içeren durum çalışmasıdır. Bu çalışmadaki mevcut durumunun konumlandırılması, çeşitli çözüm önerileri üretilmesi ve eylem planlarıyla birlikte karar alınması da “Vaka Analizi” olarak adlandırılmaktadır.

Case_Study[1]

Önce takımımızdan ve takım ismimizden bahsetmek istiyorum. Takımımız üç kişiden oluşuyordu ve üçümüzün tanışma yeri eski ismiyle EKOTEK – Ekonomik ve Teknik Dayanışma vakfı- isimli vakıftı. (Ayraçlar arası EKOTEK hakkındadır. İlgilenmiyorsanız atlayabilirsiniz)

—————————————————–

EKOTEK (bundan böyle Hamilik Okulu adıyla anılacaktır.) çoğunluğunun endüstri mühendisliği ve işletme mühendisliği bölümünden mezun olduğu bir grup iş adamının vasıtasıyla kurulduğu ve resmi hüviyetine 1995 yılında kavuştuğu bir vakıftır.

Hamilik Okulunda Ne Yapılıyor?

Bu başlığı, heybemdeki kelimelerin anlamlandırmayı tamamlamayabileceğini göz önünde bulunduraraktan sözü direk kendilerine, kendilerini nasıl tanımladıklarına bırakıyorum:

EKOTEK Vakfı; gelişmeye, öğrenmeye ve paylaşıma açık kişileri bünyesine katarak, kaynak ve imkanları ölçüsünde verdiği destekle, onları ülkemize nitelikli, başarılı, toplumun temel değerlerine saygılı ve özgüveni yüksek bireyler olarak kazandırabilmeyi amaçlar.
EKOTEK Vakfı; kuruluşundan bu yana bu misyonu benimseyen birçok kişiye yol arkadaşlığı yapmış ve yapmaya devam etmektedir.
EKOTEK Vakfı; öğrenciler, mezunlar ve akademisyenlerden aldığı destek ile toplumumuzun tüm kesimlerine değer katmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına, her geçen gün hız verme gayreti içerisindedir.

Ekşi Sözlük’ten bir alıntı

… bunyesinden is hayatinda onemli sirketlerde iyi pozisyonlarda calisan, yonetici, patron olan mezunlar var. isletme fakultesindeki yeni nesil ogrencilerin turk kultur ve gelenegini bilen, dunyayi taniyan, is hayatini bilen kendini her yonden yetistirmis kaliteli insanlar olmasi icin, burs vermekte, egitim programlari duzenlemekte, ogrencilere is ve staj yeri bulmak konusunda yardimci olmaktadir… yeni mezunlarda bir bayrak yarisindaymiscasina bayragi devralmaktadirlar.

4 senelik bir eğitimden geçiyor öğrenciler. Finans’tan Pazarlama’ya; İnovasyon derslerinden Yönetim derslerine pek çok alanda alanında uzman orta ve üst düzey yöneticiler dersleri sunuyor. İşi, mutfağında öğreniyorsunuz teorik eğitimin aksine…

—————————————————–

Grubun ismide bu çatı altında ortaya atıldı.

Kayıt olduktan sonra ilk olarak mail adreslerinize ön eleme vakası gönderiliyor.

İlgilenirseniz vaka şu:

(Türkiyenin en büyük kitap ve müzik mağazaları zinciri diye tahmin ettik vakada bahsi geçen firmayı.)

Bu vakaya ilişkin sunumumuz:

 

ve bir sabah – pardon akşamdı 🙂 mail ulaştı elimize finale kaldığımıza dair, yaklaşık 450 takım arasından ilk 8’e kalabilmenin verdiği sevinç ile ben, bir maili tekrar tekrar okuyup kahkaha atıyor bir de önümdeki çorbayı kaşıklıyorum 🙂

Es geçtim sanırım beni heyecanlandırıp kahkaha atmama sebebiyet veren şey ise birinci olan takıma Sabancı Üniversitesinde tam burslu MBA verilmesi olayıydı 😉

İş artık  daha kolay olacakmış gibi görünüyordu. 450 takım arasından sıyrıldıysak 8 takım matematiksel olarak çantada keklik gibi duruyordu; fakat sıkıntı şuydu ki geri kalan takımlar da 450 grubu bypass etmişti 🙂

Yaşlı Kurtlar Sahnede 

Finale kaldığımız belli olduktan sonra tarihler açıklandı. 22-24 Nisan arasında bir nevi kamp gerçekleşecekti. 22 Nisan günü akşamı tanışma yemeğinden sonra, Cumartesi günü sabah 10:00’da final vakası verilecek ve 10:30’dan 15:30’a kadar vakayı çözmemiz istenecekti 15:30’da hazırlanmış vakalar, bir sonraki gün sunmak üzere toplanılacaktı.

22 Nisan Cuma – İş Simülasyonu

22 Nisan Cuma günü E&R danışmanlık şirketinin sponsorluğunda Harvard’ta uygulanıldığı belirtilen “Hastanede bir Cuma gecesi” başlıklı bir iş simülasyonu gerçekleştirdik.

Yarışmaya katılan her grup üyeleri farklı masalara dağıldıktan sonra simülasyon başladı. Simülasyonda masadaki her 4 kişiden biri, bir hastanenin (ismini grup üyelerinin belirleyeceği) 4 farklı  bölümünün birinde yönetici oldu.(Acil, Yoğun Bakım, Cerrahi ve Servis bölümü)

Oyunu 24 saati 24 dakikaya indirgeyip-kimse bitiremedi-  maksimum hastaya bakıp minimum maliyetle bitirmemiz gerekiyordu.

Bizim hastanemizin ismini ise  çok hızlı olmamız gerektiğinden ve hastalarımıza hasta gözüyle değil misafir gözüyle baktığımızdan “Hızır Şifahanesi” yaptık 🙂

 

Simülasyon ile ilgili video:

 

 

23 Nisan Cumartesi – Şafak Sökmeden

Tahmin: Vakada bahsi geçen firma en başta iki büyük giyim mağazasını akla getiriyor. Detaylardaki bilgilerle birini eleyebiliyorsunuz.

24 Nisan Pazar – Balyoz Operasyonu

24 Nisan Pazar saat 10:00’da ilk grup Vaka sponsoru Quattro Business Consulting’in jürisi önünde sunumu yapmak için hazırdı. Biz ise 13:30-14:00 arası balyoz operasyonunu -çok havalı duruyor farkındayım ama hepi topu sunum yapacaktık :)- gerçekleştirip Sabancı’ya doğru yol almak üzere jürinin karşısına çıktık.

 

Operasyon İptal 🙂

24 Nisan Pazar gecesi akşam yemeğine müteakip ilk üçe girenler açıklandı. Mâlesef ilk üç grubun arasına kalamadık. Kalamamamızın en büyük sebebi ise final vakasının sonunda yer alan verileri dikkatli kullanmamak oldu zannımca…

Gün Batarken ve Yeni Şafaklara Doğru…

Evet, öğle civarı otelden ayrılıp Vefa’ya, yurda döndüm. Gün batarken yalnızlığıma sadece klavye ve kelimeler eşlik etmiyor nihayetinde büyük bir tecrübenin de hemen yanı başımda olduğunu hissediyorum…

UçArı deneyimimde beni kırmayıp takıma katılan takım yoldaşlarıma, desteğini ve yardımını esirgemeyen EKOTEK öğretmenlerinden CEM uzmanı Görkem abi’ye, tartışmasız UçArı organizasyon komitesine ve her sabah bizi yalnız bırakmayan teambuddy’imize kalbi şükranlarımı sunuyorum

Yeni denizlere yeni yelkenler açmak dileğiyle hoşçakalın…

http://www.ucari.itu.edu.tr/ucari/

Derya Türkan’ı dinlemeye gittiğimiz bir zamanda Renaud Garcia ile tanıştım şu müzik çalmaya başlayınca müziğin tılsımı konuşmamızın yerini gayri ihtiyari bir şekilde almıştı bile.

Comments are closed.