Blockchain Teknolojisi ve Altcoinlerin Yükselişi

Selamlar,

Daha önceki bir yazımızda Bitcoin ile reel para birimlerini kıyaslamış ve uzun vadede Bitcoin’in konvensiyonel para birimlerine karşı değerleneceğinden bahsetmiştik. Şimdi ne ölçüde doğru bir yazı yazdığımıza ve alternatif koinlere değineceğiz.

 

” Geçen süre zarfında tarih bizi haklı çıkaracak mıydı?” sorusunun cevabını kısmen vermeye çalışalım, kısmen diyorum çünkü şimdiye kadar olan zaman diliminde doğru/yanlış olsam dahi ileride pekâlâ tablo değişebilir.

İlgili yazı: Dolar ($), Euro (€) ve Türk Lirası (₺) vs Bitcoin ฿ 

Bitcoin/USD parametresi:

Yazının yayınlanma tarihi olan 6 Aralık’taki BTC/USD paritesi , yaklaşık 900 $’a tekabül ediyordu, 23 Temmuz itibariyle 2800 $ civarında seyrediyor, 3000’lerden düştü.

Blockchain Teknolojisi ve Altcoinlerin Yükselişi

Goldman Sachs ve Dünya Ekonomik Forumu ilgili piyasa(cryptocurrency)  hakkında raporlar yayınladı ve ikisinin de ortak olarak söylediği gerek BTC’nin gerekse de birazdan bahsedeceğimiz Altcoin’lerin yükseleceği ve globalleşeceği yönündeydi.

Bitcoin ve Blockchain sürekli olarak birbirlerine karıştırılıyor, esasında ben de bunları karıştıranlar arasındaydım, peki nedir aralarındaki farkları ve benzeşmeler?

Özünde BTC, Blockchain teknolojisinin kendine münhasır özelliklerini barındıran bir türevi. Basit bir örnek vermek gerekirse Blockchain “un” ise, BTC ve diğer kripto paralar “ustanın” isteğine göre, şekil ve içerik bakımından tatlı, tuzlu, çikolatalı vs. kurabiyeler. Un’un/Blockchain’in karakteristik bir özelliği  bulunmakta, yazılımcılar pazarda eksik gördüğü özelliklere göre buna ekstra bir takım özellikler ekleyip piyasaya sürüyor.

Bitcoin ile Blockchain Arasındaki Farklar Nelerdir?

Önce BTC ‘in neden tercih edildiği sorusunun cevaplarını arayalım.

  • Gizlilik : Böylelikle gruplar arasındaki alışverişi sadece ilgili kişiler bilir.
  • Sıfır Vergi: Parayı Lidyalılar’ın, Vergiyi Sümerler’in,  Verginin vergisini bizim bulduğumuz doğrudur.* BTC’de vergi yok.
  • Süper Hızlı: Saniyeler içerisinde dünyanın bir ucundan diğerine aktarım yapabilirsiniz.
  • Masraf Oranı: Transfer yapılırken veya reel paraya dönüştürürken düşük masraf oranlarıyla işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • İzlenememe: Kimler arasında gerçekleştiği bilinmediği gibi, BTC izlenemiyor. Bu nedenle derin web üzerinden yapılan birçok illegal işlem BTC üzerinden yapılır. Bu ise işin negatif yönlerinden biri olduğu için ileride hükümetler BTC ile ilgili geniş yasaklar getirebilirler.
  • Aracısız: Transfer için bankaya veya herhangi bir aracı kuruma gitmeye gerek yok.
  • Eş Merkezli:Aslında İngilizcede merkezi (central) kelimesinin zıt kavramını Türkçe’de bulamadığımdan (decentralized) eş merkez(Co Central) tanımını uygun gördüm, çünkü yapılan her bir işlem (transaction) merkezi bir otoritede toplanmıyor bilakis tüm kullanıcıların bilgisayarına eşit bir şekilde dağılıyor. Herkes eş merkez konumunda.(Âdem-i Merkeziyet)

Blockchain ise BTC’nin aksine “şeffaflık” ve “kayıt altında tutmayı”  vaatte bulunan bir inovasyondur. Block denmesinin sebebi de  belirlenmiş dakikalar içerisinde yapılan işlemlerin kaydının tutulduğu bir blok oluşturup (block) önceki yapılan bloklarla bir matematiksel algoritma onayıyla birleştirilmesidir.(chain) Her defada yalnızca bir blok oluşturulur.

En sonda paylaşacağım TED videosunda da anlatıcının değindiği gibi “insanlık gelişti, bu durum ticareti geliştirdi, ticaretin gelişmesiyle güven sorunu ortaya çıktı, itimatsızlığı aşmak için aracı kurumlar kuruldu, aracı kurumların aşırı şekilde büyümesi kontrol sorununa yol açtı.”

Şu an bazı büyük kurumlar yasalara bile etkiyecek dereceye ulaşmış durumda. Blockchain bu sebeple büyük bir yıkıcı inovasyondur. Ticareti tekrar en başa döndürdü ve şunu da ekledi: Artık birbirinize güvenebilirsiniz; çünkü her şey kayıt altında.

Dolayısıyla; Bitcoin ve Blockchain’in birçok özelliğinin(hızlı olmaları, eş merkezi olmaları, hızlı ve aracısız olmaları) birebir örtüşmesinden ötürü BTC bir Blockchain teknolojisidir; fakat gizli olması, izlenemiyor olması gibi sebeplerden ötürü Blockchain teknolojisine taban tabana zıttır zira Blockchain’ler şeffaftır ve yapılan işlemlerin her biri kayıt altındadır.

Altcoinlerin Yükselişi

Altcoin Nedir?

Altcoin’lerin her biri Bitcoin’in bir açığına yama vurmak, bir gediğini kapatmak veya Bitcoin’lere ekstra bir özellik tanımlamaları bakımından Bitcoin’in alternatifleridirler. (Bitcoin alternative)

23 Temmuz itibariyle şu an piyasada 821 tane altcoin çeşidi mevcuttur.**

BTC ve En Fazla İşlem Gören Top 5 Coin

Ethereum, Ripple, Litecoin, Ethereum Classic ve NEM; Bitcoin’den sonra piyasada en fazla işlem gören kripto paralar içinden ilk beşini oluşturuyor.  Yazının devamı Ethereum ile ilgili olacak; çünkü vaktiyle yatırım yapmayı düşündüğüm için bir miktar daha fazla araştırma yapmıştım.

Bitcoin Birincilik Tahtından Düşer mi?

Ben birinciliği(ve hatta uzun zamanda ilk üç sırayı) kaybedeceğini tahmin etmekle birlikte değerini koruyacağını aksine artıracağı kanısındayım.

Altcoinlerin yükselişiyle beraber BTC yaygınlığı % 90’lerden % 50’nin altına kadar düşüşünü gösteren grafik

 

Ethereum Nedir?

Ethereum üzerinde eş merkezi aplikasyonlar yapmanızı sağlayan bir platform olarak tanımlıyor, kurucularından Vitalik Butterin. Çindeki bir başka ButerinEtherum – Google Play benzetmesi yapıp, Ethereum’u mobil uygulama yapmak isteyenlerin yeni bir dağıtım kanalı açmaktan ziyade uygulamayı Google Play üzerinden yayınlamalarına benzetip bu şekilde finans, bulut, mesajlaşma ve eş merkezi yönetim uygulamalarının Etherum üzerinden yapılabileceğini belirtiyor.

 

Bir ETH’un şimdiki(23 Tem.) piyasa değeri 230 $ seviyesinde, aşağıya ETH/USD paritesini gösteren bir online grafik ekliyorum.     Is this İtalic Buterin 🙂


Bir sonraki yazıda görüşene dek şen ve esen kalın.

*Vergiyi Sümerler, Verginin Vergisini Türkler Buldu

**Tüm Kripto Paralar

***Here’s Why Blockchain Will Change the World

How to Properly Invest in Bitcoin, Blockchain and Other Cryptocurrencies?

Cemil Şinasi TÜRÜN

Cemil Bey’den ilginç bir yazı: Blockchain ve Ahlâk İlişkisi

TED: Bettina Warburg: How the Blockchain Will Radically Transform the Economy

Sayfada yazılan veya yönlendirilen hiçbir sayfa/yazı yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Comments are closed