Bir Bakışta 2018 yılında Türkiye Ekonomisi

Ekonomi kelimesi her ne kadar Antik Yunanca’da “ev idaresi” anlamına gelse de (Antik Yunanca’da Oiko(Ev) ve Nomos(İdare) günümüzdeki anlamı artık haneleri aşmış durumdadır.

“Can sıkıcı, iç karartıcı ve hatta oldukça sefil ve ıstıraplı bir konu; adına, şöhreti gereği, kasvetli bilim diyebiliriz.”
Ekonomi, işler yolunda gitmediğinde farkettiğimiz bir şey. İktisat bilimine ancak ekonomi krize girdiğinde, binlerce insan işinden olduğunda, fiyatlar hızla tırmandığında veya düştüğünde kulak kesiliriz. Böyle durumlarda, özellikle de yüzleşmemiz gereken zorlukların altını çizip, her istediğimize sahip olamayacağımız gerçeğini ortaya döktüğünde, ekonomi, gerçekten de kasvetli gözükür.*

2018 yılındaki performansımıza baktığımızda, ekonomi için alıntıladığım tanım çok da haksız sayılmayacaktır.
Daha Fazla Okuyun

Blockchain Teknolojisi ve Altcoinlerin Yükselişi

Selamlar,

Daha önceki bir yazımızda Bitcoin ile reel para birimlerini kıyaslamış ve uzun vadede Bitcoin’in konvensiyonel para birimlerine karşı değerleneceğinden bahsetmiştik. Şimdi ne ölçüde doğru bir yazı yazdığımıza ve alternatif koinlere değineceğiz.

 

” Geçen süre zarfında tarih bizi haklı çıkaracak mıydı?” sorusunun cevabını kısmen vermeye çalışalım, kısmen diyorum çünkü şimdiye kadar olan zaman diliminde doğru/yanlış olsam dahi ileride pekâlâ tablo değişebilir.

Daha Fazla Okuyun

ABD’nin Faizleri Artırması Ne Anlama Geliyor?

FED’in Faizleri Artırması Ne Anlama Geliyor?

Merhabalar arkadaşlar, 🙂

1020727_76468436

 

 

“Dolar neden artış eğiliminde, FED’in faizleri artırmasıyla Tl’nin değer kaybının ne ilgisi var?” gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Hazırsanız şöyle buyurun 🙂

Özellikle Tesla ile ilgili yazımın uzunluğundan yakınıp dem vuran arkadaşlar bu kısa yazı tam size göre  🙂 Daha Fazla Okuyun

İlk On Ekonomi Daha Neler Gerektirir?

Serinin üçüncü yazısından merhabalar,

fattigdomsdagen_largeÖnceki iki yazımızın ilkinde ilk on ekonominin ciddi eğitim gerektirdiğini ülkemizi ve diğer ülkeleri kıyaslayarak yorumlamıştık. İkinci yazımızda ise “Arge”siz ve “İnovasyon”suz sanayinin  montaj sanayi konumundan ileri aşama kaydedemeyeceğini verilerle beraber okumuştuk.

Son yazımızda  ise ilk on ekonomiye girebilmek için daha “nelerin nasıl olması gerektirdiğini” konuşacağız. Verilerle aranız iyiyse güzel vakit geçireceğinizi umuyorum. Hadi başlayalım. Daha Fazla Okuyun

İlk On Ekonomi Arge ve İnovasyon Gerektirir

Selamlar,
think_outside_the_box

 

2023 hedefine ne kadar yakın ne kadar uzağız?  İlk 10 ekonomi neyi gerektirir? Biz neredeyiz? Arge harcamalarımız ve İnovasyon seviyemiz ne durumda? Arge’ye ne kadar harcıyoruz?

3 serilik bu yazı dizisinin birincisi olan İlk On Ekonomi Ciddi Eğitim Gerektirir adlı yazımıza kabaca değinecek olursak, eğitimimizin ve öğrencilerimizin seviyesine bakmış, OECD ülkelerinin eğitim harcamalarını ve bizim eğitim harcamamımızı kıyaslamıştık.

Bu bölümde ise arge ve inovasyon konumumuzu kıyaslayacak ve yorumlayacağız.  Buyrun başlayalım…

Daha Fazla Okuyun

Basitçe Temel Ekonomi – 3

 Basitçe Temel Ekonomi – 3   Temel Ekonomiye ilişkin yeni bir yazıda merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Enflasyon ile başlayarak Bütçe Dengesine bir parça göz gezdirdikten sonra, yazıyı Cari Açıkla bitirmeye çalışacağız. Konuya ilişkin önceki yazılar: