Ötekilerin Türküsü: Ben, Daniel Blake | 2016 | Ken Loach

Cannes Film Festivalinden Altın Palmiye ödülüyle dönen filmin yönetmenliğini Ken Loach üstleniyor, senaryo ise Paul Laverty’e ait. Ken Loach’un izlediğim ikinci filmi diğer filmde de yine kameraları ötekiler üzerine kurulmuştu. (Bkz. Özgürlük Rüzgarı, 2006) Daniel Blake de aynı şekilde haber alamadıklarımız veya göremediklerimiz üzerine kurulu. Reyting sıralamasında fırsat olması durumunda gösterilen akşam haberlerinde bir haber miktarı üzüldüğümüz kadar önemli olan insanların yani ötekilerin üzerine kurulu. Bu yüzden başlığa filmin zihnimdeki imajı olan “Ötekilerin Türküsü” adını verdim.

 

Daha Fazla Okuyun

Bizi Hatırla | 2018 | Çağan Irmak

Selamlar,

Dücane Bey’in* bayağı hoşuma giden bir paylaşımı vardı Twitter’da, tam olarak hatırlamasam da “Bir şiir kitabı, içerisindeki bir şiir için okunur, bir kitap bir sayfasından dolayı okunur.” minvalinde… Ya film için ne demeli?

Kurşunların ilüzyonlar ile birbirini takip ettiği, aksiyon dolu sahnelerden bir an bile gözümüzü ayıramadığımız sahneler için mi yoksa replikleri için mi izlenir bir film; göze mi hitap etmelidir gönle mi?
Bize güzel filmin tanımını yapabilir misin Abidin?
Daha Fazla Okuyun